PLAZMA BAĞIŞIMalumumuz üzere Çin’de ortaya çıkan Covid-19 (korona) salgını tüm dünyaya kısa süre içerisinde yayılmaya başladı. Alınan tedbirler kapsamında geç de olsa Türkiye’de de etkisini 11 Mart 2020 tarihinde göstermeye başladı. Ülkemizde kısa sürede vaka sayıları artmaya, beraberinde salgın yüzünden ölümler gerçekleşmeye başlamasıyla Sağlık Bakanımız Sn. Fahrettin Koca’nın salgın sürecini başarıyla yönetmesi sonucu birçok ülkeye göre en iyi şekilde bu zamanı geçirmeye devam ediyoruz.

PLAZMA TEDAVİSİ NEDİR?
Plazma Bağışı Nerelerde Verilir?
Plazma Bağışı Nerelerde Verilir?

Korona salgınının ülkemize girmesiyle sıkıntılı günler artmış, insanların psikolojik olarak zor zamanlar geçirme süreci başlamıştı. Bu salgından şahsen bende ailemle birlikte nasibimi aldım. Ülke olarak başlarda çok fazla dikkat etmediğimiz fakat sonrasında olayların ciddiyetinin farkına varıp önlemler aldığımız bu süreçte 28 Mart’ta bende bu hastalığa yakalandım.

Kısaca sizlere bu süreçten biraz bahsetmek istiyorum.

Bende ilk etapta grip olarak etkisini göstermişti. Sonrasında ateşlenme olunca test yapılmasına karar verildi. Test öncesinde tomografi çekip varsa virüsün ciğerlere inip inmediği kontrol edildi. Tomografi sonucu temiz çıktığında doktorlar normal grip geçirdiğimi söyleyerek bir kaç ilaç yazıp beni eve gönderdi. Kalabalık bir iş ortamında çalıştığım için (hava kargo) iş yerinden 1 hafta izin aldım. Bir hafta sonucunda grip gitmiş fakat öksürük başlamıştı. Tekrar Hastahaneye gidip durumu anlattığımda bu sefer Tomografi çekmeden direk test yaptılar 4 Nisan’da sonuç pozitif olarak E-nabız sistemine işlenmişti.

İnsan böylesi kötü sonuçların hiçbir zaman kendisine gelmeyeceğini düşünerek bütün hayatını yaşıyorken, başına geldiğinde içinde kocaman bir boşluk bir üzüntü hatta bir korku yaşıyor. Bende bunlardan biriydim. Korkum kendim için değildi aynı ortamda bulunduğum eşim ve iki yaşındaki çocuğumdu. Ne kadar kendimi izole etsem de bu sürecin başlama zamanını bilmediğimden onlara da bulaştırma korkusu beni sıkıntıya sokuyordu. Velhasıl Eşimde hastalığa yakalandı ve en ağır şekilde atlatanlardan birisi oldu. Bu süreçte bize en güzel gelen şey çocuğumuzun bu durumdan etkilenmemiş olması, etkilense dahi ayakta atlatıyor olmasıydı.

Hastalık zamanla eklem ağrılarına beraberinde koku almamaya neden oldu. Sonrasında Sağlık bakanlığının sağladığı ilaçları 5 gün boyunca düzenli bir şekilde kullanıp, yavaş yavaş semptomları göstermemeye başladık. Bunun üzerinden 14 gün daha geçirdikten sonra tekrar test yaptırıp sonucunun negatif çıkması bizi sevindirdi. Bu zaman dilimindeki duygu ve düşünceleri buraya yazmaya kalksam herhalde kitap olur.

Bundan sonraki süreçte bu durumu yaşayan insanları daha iyi anlamaya başlıyorsun. Her hastalığın tedavisinde kullanılan plazma yöntemi bu hastalık içinde gündeme geldiğinde bende plazma bağışında bulunmayı düşündüm.Yazımın geri kalanında bu konudaki süreci paylaşacağım.

PLAZMA TEDAVİSİ NEDİR?

Covid-19 teşhisi konulan hastaların, hastalığını atlattığının üzerinden belli bir süre geçmesi durumunda kanda bulunan antikor denen hastalıkla başa çıkabilen bir sıvının ortaya çıkması ve bu sıvının iyileşen hastadan temin edilip hastaya nakledilmesidir.

Plazma Bağışı Nerelerde Verilir?

Plazma bağışı yapmak isteyen kişi Pandemi hastahanelerinde ve Kızılay aracılığıyla bağış yapabilir. Hastalığa yakalanan kişilere bunlar aracılığıyla ulaştırabilir. Hastahanelerde vermek isteyen kişi yakınındaki Pandemi hastanelerini arayarak gün alabilirler. Kızılay aracılığıyla bağış yapmak isteyen kişiler ise Kızılay’ın internet sitesine girip bağış yapmak istiyorum kısmındaki bilgileri doldurarak Kızılay’ın kendilerini aramasını bekleyebilir.

Şahsen ben Kızılay aracılığı ile bağış yapmayı tercih ettim. Gerekli bilgileri doldurduktan 1 hafta sonra beni arayıp gün verdiler. Kızılay bağış yapmak isteyen kişileri evinden özel araçla aldırıp bağış yaptıktan sonra tekrar özel araç ile evine kadar seni bırakıyor. Bu hizmetlerinden dolayı kendilerine özellikle teşekkür ediyorum.

Plazma Bağışı Nerelerde Verilir?

Plazma bağışı yapmak için Fatih Çapa’daki Kızılay’ın şubesine gittim. Burada üç tane forum doldurduktan sonra 6 tüp kan verdim. Sonrasında normal kan nasıl veriyorsak aynı şekilde senden kan alınıyor. Tek farkı ise kanın içindeki sarı sıvıyı cihaz aracılığıyla arıtıp kanı tekrar senin vücuduna veriliyor olması. Ortalama 40-45 dk. kadar sürüyor.

Bir ay içerisinde 10 gün arayla 3 kez plazma bağışı yapılabiliyor. Tekrar vermek ister misin diye soruyorlar. Şayet vermek istiyorsan 10 gün sonrasına tekrar sana randevu veriyorlar.

Herkese sağlıklı günler dilerim. Sizde bağışta bulunup hayatlar kurtarabilir, güzelleştirebilirsiniz.

Beğenebileceğin Diğer Yazılar

0 Yorum